Co warto wiedzieć o NFZ?

Nie da się ukryć, że NFZ w Polsce znają nawet dzieci. Często słyszy się o ogromnych kolejkach do lekarzy, leczeniu „na fundusz”, a także niekończących się problemach z datami wizyt, które sięgają nawet… dziesięciu lat w przód! Mimo to, nie każdy wie, czym tak naprawdę jest NFZ oraz jak działa i z jakimi zadaniami się zmaga. Co więc warto wiedzieć o Narodowym Funduszu Zdrowia?

Definicja Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce powstał w 2004 jako efekt realizacji częściowych obietnic partii Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jest to państwowa jednostka organizacyjna, której zadaniem jest opieka medyczna. Ta z kolei jest finansowana ze środków publicznych.

Struktura Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia jest podzielony na tak zwane organy, do których zalicza się Radę oraz Prezesa Funduszu. Oprócz tego, ważne są też rady oddziałów wojewódzkich NFZ oraz ich dyrektorzy. Samą Radę Funduszu – 10-osobową – powołuje Prezes Rady Ministrów na okres pięciu lat, podobnie jak i prezesa NFZ-u, który wcześniej popiera minister zdrowia po uprzednich konsultacjach z Radą. Obecnie funkcję tę pełni Andrzej Jacyna.

Czym zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia?

Wbrew pozorom, Narodowy Fundusz Zdrowia nie zajmuje się jedynie zwiększaniem kolejek do specjalistów. Ma wiele zadań, do których zalicza się w głównej mierze refundację opieki medycznej, lekarstw i badań, zawiera umów, działalność promocyjna na rzecz zdrowia, a także udzielanie pomocy zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *