Gdzie montuje się kolektory i ogniwa?

Kolektory i panele błędnie są czasami nazywane źródłami energii. Źródłem energii jest w tym przypadku słońce, a kolektory oraz panele słoneczne jedynie odbierają i przetwarzają energię słoneczną odpowiednio na energię elektryczną i cieplną.

Czy fotowoltaika jest efektywna?

Ponieważ w domach jednorodzinnych zarówno panele solarne, jak i panele fotowoltaiczne montuje się zwykle na dachach, trzeba wziąć pod uwagę czynniki, które zapewnią najlepsze usytuowanie paneli czy ogniw. Nie można montować ich na północnej stronie, w miejscach zacienionych oraz pod złym kątem nachylenia. To są zasady podstawowe, których zachowanie pozwoli na najlepszą efektywność pozyskiwania energii słonecznej.

Okazuje się, jak należało się spodziewać, że najlepsze parametry uzyskuje się przy skierowaniu ogniw i paneli na południe. Każde odchylenie na zachód lub wschód wymaga zwiększenia powierzchni kolektorów i paneli. Przy czym kierunek zachodni jest nieco korzystniejszy niż wschodni. Zmiana kąta nachylenia z kolei jest dopuszczalna w dość szerokich granicach (30– 50°) bez większego wpływu na ilość pozyskanej energii. Nadmienić należy, że ponieważ rozliczamy się z zakładem energetycznym bilansowo w ciągu roku, najlepsze dla ogniw fotowoltaicznych jest ustawienie 35°, bo gwarantuje największy uzysk energii w skali roku.

Fotowoltaika czy solary?

Z kolektorami słonecznymi jest trudniej, bo w ich przypadku nadmiary i niedobory energii nie są równoważone. Kąt nachylenia determinuje ilość energii uzyskiwanej w poszczególnych porach roku i sami musimy zdecydować, kiedy chcemy mieć jej najwięcej. Dlatego jeśli zależy nam na wykorzystaniu kolektorów latem, kąt nachylenia wynosi do 30°, jeżeli używamy ich do podgrzewania c.w.u. – optymalny kąt to około 50° a 80–90° – gdy przede wszystkim chcemy pozyskać jak najwięcej ciepła w sezonie grzewczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *