Sposoby leczenia czyraków

Czyraki to powstające na skórze, bolące guzki będące efektem ropnego zapalenia mieszka włosowego. Pojawia się najczęściej na plecach, pośladkach, karku i w pachwinach, czyli wszędzie tam, gdzie skóra nadmiernie się poci lub podlega tarciu. Przyczyną powstawania czyraków są bakterie, głównie gronkowiec złocisty. Skłonność do czyraków występuje w stanach obniżonej odporności, u osób z cukrzycą lub choroba nowotworową.
W przypadku, gdy wystąpi czyrak leczenie staje się koniecznością. Początkowo w warunkach domowych można wykonać opatrunek ze środkiem odkażającym. Potem można przyłożyć maść ze związkami siarki, a okolice czyraka przemyć spirytusem salicylowym. Można również przyłożyć maść z antybiotykiem. W żadnym razie nie wolno czyraka nacinać ani wyciskać. Nieprawidłowe postępowanie z czyrakiem może powodować komplikacje, w postaci rozsiania stanu zapalnego. Niekiedy, szczególnie nieleczona zmiana może sama pęknąć, a wydzielina wycieknie na zewnątrz. Może to być przyczyną zakażenia miejscowego ogólnego zakażenia krwi, a nawet do zapalenia szpiku, które stanowi zagrożenie życia. Dlatego zawsze lepszym wyjściem jest wizyta u lekarza, który oceni stan czyraka i zasugeruje odpowiednie leczenie. W przypadku pojedynczego czyraka może to być drenaż oraz miejscowo podany antybiotyk, a w przypadkach wielu czyraków, przyjmowanie antybiotyków w formie doustnej lub dożylnej.
Czyraki są zaraźliwe i mają skłonność do nawrotów, szczególnie gdy nie leczono czyraków lub przeprowadzone leczenie było nieprawidłowe. Nawrotom i zakażeniom sprzyja też brak odpowiedniej higieny, dla tego tak ważne jest jej zachowanie nie tylko podczas leczenia, lecz każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *