Kiedy jesteśmy zmęczeni – siadamy na kanapie. Kiedy pracujemy – siadamy na fotel. Kiedy idziemy do kina lub teatru – siadamy w rzędzie. Teoria o tym, że pozycja siedząca jest najwygodniejsza, przynosi ulgę i komfort to jednak krążący od wielu pokoleń mit. Informacja wydaje się być abstrakcją? Biurko do pracy na stojąco wydaje się być tego najlepszym potwierdzeniem.
Siedzący homo sapiens?
Historia ludzkiego organizmu sięga setek tysięcy lat, a jego sylwetka od zawsze przedstawiana jest jako dynamiczna. Czy ktoś widział kiedyś ryciny, na których człowiek kolejno wykonuje czynności na siedząco? Ludzkie ciało bezsprzecznie zostało przystosowane do ruchu. Współczesność niestety bardzo zaburzyła proporcje aktywności ruchowej, a ludzie chętniej siedzą niż stoją. Siedzenie wydaje się być nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. W chwili jednak, kiedy wielogodzinna praca przy komputerze opiera się tylko na pozycji siedzącej, bezpieczeństwo kręgosłupa, szyi i karku może być wystawione na próbę.
Praca na stojąco – od czego zacząć?
Praca przy komputerze to codzienność wielu zawodów. Ale praca przy komputerze na stojąco? Budzi już odrobinę zastanowienia nad sensem takiej zmiany. Jeśli jednak przeprowadzane badania i doświadczenia wskazują na to, że taki tryb wykonywanych czynności jest zdrowy, zaczyna się myśleć o tym, od czego zacząć?
Małe, proste kroki
Biurko z regulacją wysokości to odpowiednie wyposażenie dla każdego, kto chce zmienić swoje życie zawodowe w praktyce, oraz jakość zdrowia, która jest tego naturalną konsekwencją. Aby nie od razu inwestować w biurko regulowane, można posiłkować się przyrządami codziennego użytku, typu książki lub pudełka. Umieszczony na nich monitor komputera, który stanie na wysokości całej sylwetki ciała, będzie pierwszym bodźcem nowych tendencji. Szybko jednak zostanie udowodnione, że biurko do pracy na stojąco jest konieczne w zakupie.