Czy można uzyskać kredyt na mieszkanie z niskimi dochodami?

Aby otrzymać kredyt na kupno mieszkania, konieczne jest posiadanie odpowiednich dochodów. Czy można więc uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich zarobkach? Sprawdzamy!

Kto może dostać kredyt mieszkaniowy?

Do otrzymania kredytu na zakup mieszkania pruszków kredytobiorca musi spełnić szereg wymogów. Najważniejszym z nich jest odpowiedni dochód, ponieważ to właśnie on będzie służył do spłaty zobowiązania.

Należy też pamiętać, że bank będzie brał też pod uwagę inne czynniki, takie jak wysokość posiadanego wkładu własnego na zakup mieszkania, historię kredytową zapisaną w BIK czy wiek kredytobiorcy.

Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt na zakup mieszkania?

Wysokość dochodu potrzebnego do uzyskania kredytu mieszkaniowego jest zróżnicowana w zależności od wielu czynników, w tym rodzaju, kwoty kredytu, okresu spłaty, banku, a także wskaźnika zadłużenia do dochodu (DTI – Debt to Income).

Zwykle kredyt na mieszkanie wymaga posiadania dochodów na wyższym poziomie, dlatego osoba zarabiająca minimalną pensję nie będzie mogła sobie na niego pozwolić.

Obecnie, gdy stopy procentowe są wysokie, kredyt na zakup mieszkania wymaga posiadania dochodów przewyższających średnią krajową.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt na mieszkanie?

Brak wystarczającej zdolności kredytowej do kupna mieszkania nie musi być jednak zawsze problemem. Istnieje bowiem szereg sposobów, dzięki którym można podwyższyć swoją zdolność kredytową. Co warto wiedzieć o finansowaniu zakupu nieruchomości przy niewystarczających dochodach?

Znajdź współkredytobiorcę
Współkredytobiorca to ktoś, kto zgadza się wziąć kredyt razem z Tobą i jest także odpowiedzialny za płatności. Musi mieć on również stabilny dochód na odpowiednim poziomie. Bardzo często jest to małżonek, ale można też wziąć kredyt z partnerem albo partnerką, rodzicem.

Skorzystaj z programów ułatwiających wzięcie kredytu
Niekiedy kredyty można uzyskać w ramach programów rządowych, które mają na celu pomoc osobom o niskich i umiarkowanych dochodach w zakupie nieruchomości. Warto więc sprawdzić dostępne propozycje w tym zakresie.

Zwiększ swoją zdolność kredytową
Poprawa zdolności kredytowej może zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu. W tym celu można spłacić wcześniej inne pożyczki i kredyty, zrezygnować z karty kredytowej, linii kredytowej w rachunku bankowym, podwyższyć swoje dochody.

Zgromadź większy wkład własny
Aby kredyt na mieszkanie był łatwiejszy do uzyskania, można również zaoszczędzić większą kwotę na ten cel. Większy wkład własny powoduje, że można zaciągnąć mniejszą kwotę kredytu mieszkaniowego, więc nie będzie on wymagać też tak wysokich dochodów.

W razie problemów dotyczących otrzymania kredytu na zakup mieszkania z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej warto porozmawiać z doradcą finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *