Polacy emigrujący za granicę, w tym do Szwecji, najczęściej poszukują zatrudnienia w działających w danym kraju firmach. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Alternatywa to założenie własnej działalności gospodarczej. Czy Polak może otworzyć firmę w Szwecji?
Kto może założyć firmę w Szwecji?
Prowadzenie własnego biznesu może być bardzo atrakcyjną alternatywą dla zatrudnienia się u pracodawcy. Chociaż podatki w Szwecji są dość wysokie, to jednak zarobki plasują się na korzystnym poziomie, a państwo zapewnia przedsiębiorcom szerokie wsparcie.
Poza Szwedami własną działalność w tym kraju mogą założyć także obcokrajowcy. Według przepisów firma w Szwecji może być założona przez osoby mieszkające w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Aby otworzyć własną firmę w Szwecji, trzeba będzie wybrać odpowiedni typ działalności, a następnie przejść procedurę jej założenia, która wymaga także zebrania właściwych dokumentów i przekazania ich do urzędów.
Biznes w Szwecji – kiedy warto?
Otwarcie działalności gospodarczej jest korzystną opcją dla każdej osoby, która może pracować na własny rachunek.
Własna firma w Szwecji dla obcokrajowca może być zatem atrakcyjną propozycją w pracy w zawodach jak budowlaniec, wykończeniowiec, instalator, informatyk, lekarz.
Biznes w Szwecji może być prowadzony zarówno jako działalność jednoosobowa, jak i jako spółka. Najczęściej zakładane są firmy jednoosobowe, określane jako enskild nӓringsidkare. Otwarcie spółki związane jest z bardziej złożonym i czasochłonnym procesem.
Skorzystaj z pomocy przy zakładaniu firmy w Szwecji
Otwarcie firmy w Szwecji może być wyzwaniem dla osoby, która nie ma dużego doświadczenia w tej dziedzinie. By łatwiej otworzyć biznes, a potem prowadzić księgowość oraz sprawy podatkowe firmy, warto pomyśleć o skorzystaniu ze wsparcia ekspertów.
Firmy zajmujące się świadczeniem usług dla przedsiębiorców oraz osób, które dopiero zamierzają nimi zostać, mogą zaoferować pełną pomoc w związku z prowadzeniem działalności w Szwecji.
Wsparcie obejmuje między innymi asystę przy zakładaniu działalności gospodarczej, a także prowadzenie spraw firmowych jak Szwecja księgowość, składki i podatki w Szwecji, rozliczenia roczne i innych obowiązków, które nakładane są na przedsiębiorców.