Czym różnią się od siebie cukrzyca typu 1 i typu 2?

Cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2 to dwie osobne jednostki chorobowe, które zaliczane są do szerszej grupy dolegliwości określanych jako cukrzyce. Czym dokładnie różnią się one między sobą?

Cukrzyca typu 1 i typu 2 – przyczyny

Cukrzyce to choroby związane z niepoprawnym metabolizmem węglowodanów. Charakteryzują się one podwyższonym poziomem cukru (glukozy) we krwi, czyli inaczej hiperglikemią. U chorego może dochodzić też do dużych wahań w poziomie cukru, które są niebezpieczne.

Schorzenia te mogą mieć różne przyczyny, dlatego wyróżnia się też ich różne typy – 1 oraz 2.

Cukrzyca typu 1 to choroba występująca u około 10% chorych. Jest ona zaliczana do grupy chorób autoimmunologicznych, ponieważ jej powodem jest niszczenie komórek trzustki przez własny organizm.

Cukrzyca typu 2 jest efektem niezdrowego trybu życia. Pojawia się na skutek nieprawidłowej diety, która jest bogata w cukry proste, a także braku ruchu.

Cukrzyca typu 1 i typu 2 – objawy

Cukrzyce obu typów dają objawy jak:
– duże pragnienie
– częste oddawanie moczu
– senność i przemęczenie
– suchość w ustach
– obniżenie masy ciała

W przebiegu choroby jak cukrzyca typu 1 objawy zwykle pojawiają się w młodszym wieku, natomiast w cukrzycy typu 2 u osób dorosłych, zwykle po 35. roku życia.

Przy dolegliwości jak cukrzyca typu 2 objawy mogą dodatkowo obejmować problemy z prawidłowym gojeniem się ran, częstsze infekcje skórne, problemy ze wzrokiem.

Cukrzyca typu 1 i typu 2 – diagnostyka

W obu typach cukrzycy podstawowym badaniem diagnostycznym jest kontrola poziomu glukozy na czczo. Do tego celu można zastosować glukometr albo wykonać badanie tradycyjne z krwi pobranej w laboratorium.

Aby ocenić typ cukrzycy, zaleca się również wykonać badania przeciwciał przeciw wyspom trzustki. W przypadku ich obecności przyczyną dolegliwości jest cukrzyca typu 1, natomiast wtedy, gdy nie są one obecne, cukrzyca ma typ 2.

 

Diabetyk24.pl to sklep internetowy z dużym wyborem sprzętu wykorzystywanego w leczeniu cukrzycy i innych chorób. Pomoagą Ci kupić sprzęt odpowiedni do Twoich potrzeb, korzystając ze specjalnych rabatów na najbardziej popularne produkty. Profesjonalny zespół specjalistów służy pomocą i odpowie na wszelkie pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *