Domy parterowe

Mieszkając na 5 piętrze kamienicy bez windy, kiedy wizja naszego własnego domu staje się realna, marzymy tylko o jednym – nigdy więcej schodów, a dom ma być parterowy!

Działka pod dom parterowy

Działka pod dom parterowy najczęściej jest większa, niż pod dom piętrowy z przyczyn oczywistych. Co prawda szczególnie w projektach gotowych projektant podaje minimalne wystarczające wymiary działki, ale dobrze jest sobie uświadomić, że 4m odległości od ściany domu do granicy działki to na prawdę niewiele i gruntownie przemyśleć, czy jesteśmy w stanie zaakceptować proponowane w projekcie rozwiązanie.

Dach skośny czy płaski?

Na to, czy nasz dom będzie miał dach płaski, czy skośny, mamy ograniczony wpływ. Nie otrzymamy pozwolenia na budowę, jeśli projekt domu będzie sprzeczny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan taki może narzucać m. in. rodzaj pokrycia dachu, kąt nachylenia połaci, wysokość kalenicy od poziomu terenu itp. Z planem zagospodarowania przestrzennego można zapoznać się w urzędzie gminy lub w internecie. Ponieważ dla wielu terenów nie opracowano miejscowych planów zagospodarowania, zastępują je warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. O wydanie warunków zabudowy można wystąpić nie będąc właścicielem działki i jeśli chcemy wybudować dom w określonym miejscu, którego nie obejmuje plan zagospodarowania przestrzennego, warto wystąpić o WZ – dokładnie będziemy wtedy wiedzieli, jaki projekt wybrać i czy nasz wymarzony dom będzie mógł stanąć w danym miejscu.

Jak rozplanować pomieszczenia?

W przypadku domów parterowych ważne jest wydzielenie dwóch stref – dziennej, która może być otwarta, dostępnej dla domowników i gości, oraz sypialnianej. Dobrze jest, jeśli można tę ostatnią wyraźnie wyodrębnić i zamknąć – niekoniecznie fizycznie np. drzwiami, ale przynajmniej wizualnie. Gotowe projekty domów parterowych bardzo często zachowują własnie taki porządek rozmieszczenia pomieszczeń – jest to po prostu funkcjonalne i praktyczne.

Więcej: https://www.uarchitekta.pl/

Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *