Elastyczne obrzeża ogrodowe: rodzaje i zastosowanie

Obrzeża wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych doskonale nadają się do oddzielania trawy, rabat, kostki brukowej, dekoracyjnego żwirku czy kory. Jakie rodzaje obrzeży można znaleźć w sklepach? Sprawdź, co kupić!

Obrzeża taśmowe proste i falowane

To najprostsze elastyczne obrzeże trawnikowe w formie prostej albo falowanej taśmy. Najczęściej ma ono wysokość 10 cm lub 15 cm i dostępne jest w kolorach zielonym, czarnym i brązowym, aby można było dopasować je do miejsca montażu.

Takie obrzeża ogrodowe najlepiej nadają się do oddzielania trawników, rabat, części uprawnej w ogrodzie. Nie wymagają stosowania kotew – po prostu wkopuje się je na granicy pomiędzy dwoma nawierzchniami, by górna część nie wystawała ponad ziemię.

Obrzeża taśmowe z tunelem

To rodzaj obrzeży prostych, które wyposażone są w dodatkowy tunel umieszczony w ich górnej części. Wysokość to najczęściej około 10 cm. Do wyboru są także różne kolory.

Tunel ten tworzy dekoracyjną, lepiej widoczną granicę niż w przypadku zwykłego obrzeża taśmowego. Dodatkowo skuteczniej zapobiega przesypywaniu się materiałów, a także może służyć do pociągnięcia w nim instalacji elektrycznej, na przykład do oświetlenia LED. Nie wymaga kotwienia.

Obrzeża z podstawą montażową

Takie elastyczne obrzeże trawnikowe wyposażone jest w podstawę montażową do stabilizacji przez kotwy. Podstawa może być przysypana, dlatego nie rzuca się w oczy po ułożeniu obrzeża. Ze względu na sposób montażu obrzeża tego typu są w mniejszym stopniu narażone na przesuwanie się i odkształcanie.

Za pomocą takiego obrzeża można uzyskać dekoracyjne połączenie między różnymi podłożami – trawnikiem, korą, żwirem, grysem, kostką brukową tworzącą ścieżkę, podjazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *