Wydaje się, że smartfony i tablety na dobre skradły dziecięce zainteresowanie, oferując szereg kolorowych, absorbujących gier. Rodzice coraz częściej dostrzegają jednak, że warto szukać alternatywy dla wielogodzinnego wpatrywania się w ekran urządzeń elektrycznych. W ciepłe, słoneczne dni łatwiej zaplanować aktywność na świeżym powietrzu, co jednak zaproponować maluchowi w jesienne i zimowe popołudnia? Rozwiązaniem mogą być gry zręcznościowe zapewniające zajmującą rozrywkę dla całej rodziny.
1. Co dają maluchowi gry zręcznościowe?
2. Rodzaje gier zręcznościowych
3. Czym kierować się przy wyborze gry dla dziecka?
Szukając gier zręcznościowych dla dzieci warto udać się do księgarń oraz sklepów z zabawkami. Szeroki wybór produktów dopasowanych do wieku i zainteresowań dziecka znajdziemy także w internecie, na przykład pod adresem https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/pol_m_Gry_Gry-zrecznosciowe-1133.html
1. Co dają maluchowi gry zręcznościowe?
Spędzanie czasu w gronie najbliższych, wspólna zabawa i rodzinna integracja to istotne zalety przemawiające za pojawieniem się w domu gier zręcznościowych. W codziennym zabieganiu dają okazję do skupienia się na potrzebach dziecka. Jednocześnie uczą go zdrowej rywalizacji, a czasem także umiejętności przegrywania. Nie mniej ważne są korzyści związane z prawidłowym rozwojem malucha. Może on od w atmosferze dobrej zabawy trenować spostrzegawczość i koordynację ruchową.
2. Rodzaje gier zręcznościowych
Wybierając gry zręcznościowe dla dziecka warto postawić na wielokierunkowy rozwój. Pomoże w tym zakup produktów z różnych kategorii:
1. Gry bazujące na indywidualnym działaniu, w których gracz musi liczyć na swoje umiejętności i rywalizować z pozostałymi uczestnikami zabawy.
2. Gry promujące wspólne działanie, aby osiągnąć cel.
3. Gry zręcznościowe z zagadkami logicznymi, gdzie nie liczy się wyłącznie spryt, a dziecko jest zmotywowane do rozwijania umiejętności kojarzenia faktów i taktycznego myślenia.
4. Gry zręcznościowe z elementami humoru, służące przede wszystkim dobrej zabawie. Świetnie sprawdzą się jako forma rozładowania napięcia po męczącym dniu. Są bardzo lubiane przez dzieci, ale wywołują uśmiech również u dorosłych.
3. Czym kierować się przy wyborze gier dla dziecka?
Szeroka oferta gier zręcznościowych może wprawić w konsternację, zwłaszcza jeśli planujemy pierwszy zakup. Najważniejszym kryterium, które musimy wziąć pod uwagę, będzie wiek dziecka. Producenci ułatwiają rodzicom zadanie, informując na opakowaniu o dedykowanym przedziale wiekowym. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy maluch zniechęci się zbyt trudną grą lub szybko znudzi za łatwą rozgrywką. Trzymanie się rekomendacji związanych z wiekiem, to również kwestia bezpieczeństwa, ponieważ niektóre gry mogą zawierać niewielkie elementy niebezpieczne dla młodszych dzieci.
Kolejna istotna informacja o grze znajdująca się na jej opakowaniu, to liczba graczy. Na początek warto wybierać produkty uniwersalne, które sprawdzą się w dwuosobowej rozgrywce, ale będą dedykowane też większej grupie.
Często ignorowany jest czas trwania zabawy, a to kolejny czynnik pozwalający ocenić, czy gra zręcznościowa będzie interesująca dla naszego dziecka. Warto mieć w domu propozycje bardziej czasochłonne, które pozwolą na dłużej zająć jego uwagę, ale też gry stworzone z myślą o krótkiej, 15-minutowej rozgrywce. Duże znaczenie będzie miał temperament dziecka. Jeśli ma trudności ze skupieniem uwagi, możemy zacząć od prostych, ale atrakcyjnych wizualnie gier i stopniowo przechodzić do bardziej wymagających zadań.
Warto by dzieci od najmłodszych lat grały w gry zręcznościowe.