Jak często odwiedzać dentystę?

Większość z nas nie przepada za odwiedzinami w gabinecie dentysty. Jednak pomijanie wizyt kontrolnych może skutkować pojawieniem się poważnych dolegliwości. Jak często należy odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Dlaczego warto pamiętać o regularnych wizytach u dentysty?

Prawidłowa profilaktyka zębów w domu jest bardzo ważna, jednak dodatkowo warto pamiętać o systematycznych kontrolach u dentysty.

Specjalista podczas kontroli może dokładnie sprawdzić stan wszystkich zębów, dziąseł oraz innych tkanek w jamie ustnej. Wizyta może być też uzupełniona o RTG stomatologiczne.

Dzięki regularnym wizytom można zredukować ryzyko związane z pojawieniem się poważnych problemów, na przykład próchnicą czy paradontozą. To ważne nie tylko dla zdrowia, ale także estetyki zębów. Nie można też zapominać o swoim portfelu – szybkie rozpoznanie dolegliwości to niższe koszty leczenia.

Wizyta kontrolna u dentysty – kiedy jest konieczna?

Systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym są bardzo istotne. Jak częśto odwiedzać dentystę?

Zazwyczaj wizyty w gabinecie stomatologicznym zaleca się co 6 miesięcy. O częstotliwości wizyt poinformuje jednak dentysta, ponieważ u niektórych osób wskazane są częstsze kontrole, na przykład przy leczeniu protetycznym, implantologicznym.

Warto pamiętać o tym, że regularne kontrole dentystyczne są ważne również u najmłodszych. Pierwsza wizyta z dzieckiem powinna odbyć się wtedy, gdy zaczyna ono ząbkować, maksymalnie do 1,5 roku życia.

Kiedy jeszcze należy udać się do dentysty?

Dodatkowo do gabinetu stomatologicznego należy udać się wtedy, gdy zauważamy objawy wskazujące na problemy jamy ustnej.

Do dentysty warto umówić się między innymi wtedy, gdy:
– Pojawia się ból zębów,
– Na zębach narastają osad i kamień,
– Dziąsła krwawią, są opuchnięte, obniżone,
– Doszło do uszkodzenia zęba, na przykład jego złamania, ukruszenia,
– Pojawił się ropień,
– Z zęba wypadło wypełnienie, proteza.

One comment Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *