Jak wybrać idealną hulajnogę elektryczną?

Miasta są coraz bardziej zakorkowane, więc trudno szybko się przemieszczać samochodem czy autobusem. Wiele osób korzysta zatem z roweru, ale nie wszyscy mają ochotę się męczyć albo dojeżdżać na miejsce w przepoconych ubraniach. Dlatego rośnie popularność hulajnóg elektrycznych, które mają całkiem dobre osiągi, są energooszczędne, łatwe w prowadzeniu i pozwalają oszczędzić siły. Jedynym problemem okazuje się wybór idealnej hulajnogi elektrycznej.

Hulajnoga elektryczna, czyli duży komfort użytkowania

Mimo że w wielu miastach dostępne są wypożyczalnie, to jednak w dłuższej perspektywie czasowej opłaca się zakup własnej hulajnogi. Korzystanie z niej nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Wygodnie się ją prowadzi, a przede wszystkim w łatwy sposób można skrócić drogę na uczelnię czy do pracy. Zakup hulajnogi elektrycznej wymaga jednak sprawdzenia kilku parametrów, ponieważ sam wygląd nie wystarczy. Dostępne modele różnią się znacznie, więc warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Ważne czynniki wyboru – budowa

Tak naprawdę należy uwzględnić kilka elementów. Ważne, z jakich komponentów i w jaki sposób została wykonana hulajnoga, ponieważ od tego zależy, do jakiej jazdy się nadaje. Znaczenie mają kółka, i to nie tylko ich liczba. Mimo że dominują hulajnogi dwukołowe, to dla dzieci lepszym wyborem okazują się te z trzema kołami, a do dłuższych podróży nawet czterokołowe. Jednak istotna jest również ich średnica. Kółka o średnicy poniżej 12 cm nadają się nie tylko do jazdy dynamicznej, ale i rekreacyjnej. W przypadku ekstremalnej jazdy trzeba wybierać kółka o płaskim profilu oraz co najmniej średniej twardości. Dla dzieci zaleca się mniejsze koła, gdyż łatwiej się im wtedy jeździ.

Kolejne ważne czynniki to solidna rama oraz regulowana kierownica. Ta ostatnia powinna być wykonana z lekkiego aluminium, jak w modelu Xiaomi m365 Pro – na niej znajdują się wszystkie elementy sterujące, więc obsługa hulajnogi okazuje się bardzo wygodna. Na bieżąco można kontrolować poziom naładowania baterii, osiąganą prędkość czy informację o włączonych światłach.

Ponadto należy się przyjrzeć oświetleniu i układowi hamulcowemu. Bardzo komfortowy w użytkowaniu jest montowany przy kierownicy hamulec ręczny. Istotny jest także napęd, najlepsze modele mają właśnie napęd silnikowy z silnikiem elektrycznym. Wersje spalinowe trudno uznać za ekologiczne.

Parametry użytkowe

Za jeden z kluczowych czynników uważa się moc silnika, ponieważ to ma przełożenie na rozwijaną prędkość. W nowoczesnych modelach moc 300 W pozwala osiągać nawet 25 km/h – taka prędkość wydaje się optymalna ze względu na bezpieczeństwo użytkowania hulajnogi. Moc silnika, ale także pojemność akumulatora wpływa na maksymalny czas jazdy po naładowaniu. Wiele modeli umożliwia przejechanie na jednym ładowaniu 25-30 km. Jednak Xiaomi m365 pro pozwala na pokonanie dystansu nawet 45 km, a zasilanie baterii następuje podczas jazdy ze względu na zamianę energii kinetycznej na elektryczną.

Dobrze też zwrócić uwagę na maksymalny kąt jazdy w przypadku wzniesienia, co dla wspomnianej hulajnogi Xiaomi wynosi 15 stopni. Dlatego pokonanie niewielkich wzniesień nie powinno sprawić żadnych większych problemów. Ważnym elementem jest także dopuszczalna waga użytkownika, a dla wygody możliwość szybkiego składania hulajnogi elektrycznej za pomocą specjalnego przycisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *