Jaki jest koszt sprowadzenia zwłok do Polski?

Zgon za granicą w sytuacji, gdy zmarły ma być pochowany w Polsce, wymaga podjęcia odpowiednich kroków, by sprowadzić jego ciało do kraju. Z jakim kosztem jest to związane?

Jak sprowadzić zwłoki z zagranicy?

Aby przetransportować ciało osoby zmarłej za granicą do Polski, konieczne jest przejście odpowiedniej ścieżki formalnej i dodatkowo przewóz z użyciem przystosowanego do tego środka transportu.

Najczęściej bliscy zmarłego zwracają się wtedy do zakładu pogrzebowego, który kompleksowo może zająć się wszystkimi formalnościami oraz zadbać o bezpieczny, zgodny z przepisami transport ciała.

Ile kosztuje międzynarodowy transport zwłok?

Ceny związane z międzynarodowym transportem zwłok do Polski są zróżnicowane, ponieważ wpływa na nie wiele czynników. Są to głównie kraj, w którym nastąpił zgon, dystans do pokonania, sposób pochowania ciała – w trumnie lub w urnie, a także dodatkowe opłaty, na przykład za przechowanie zwłok i ich przygotowanie do przewozu, trumnę, urnę.

Najczęściej trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie od około 4-5 tys. zł w przypadku transportu na krótkich dystansach, na przykład z Niemiec czy Czech. W przypadku Wielkiej Brytanii ceny mogą wynieść około 10-12 tys. zł. Natomiast przy zgonie na innym kontynencie bywają liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

Kto pokrywa koszty sprowadzenia zwłok z zagranicy? W przypadku ubezpieczenia zmarłego opłaty może pokryć towarzystwo ubezpieczeniowe. W przeciwnym razie zapłacić trzeba we własnym zakresie.

Jak długo trwa sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Gdy niezbędne jest sprowadzenie zwłok z zagranicy ile trwa cały ten proces? Najczęściej od około 5 do 10 dni roboczych, natomiast w przypadku niewyjaśnionej przyczyny zgonu, uczestnictwa w zdarzeniach, może się on wydłużyć do czasu zakończenia czynności prowadzonych przez lokalne władze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *