Malowanie sufitu. O czym należy pamiętać?

Zastanawiając się nad odświeżeniem farby w mieszkaniu, na ogół w pierwszej kolejności myślimy o kolorach ścian. Oczywiście, malowanie ścian to kluczowy etap remontu, ale sufit jest tutaj równie ważny. W wielu pomieszczeniach stanowi on największą pokrytą farbą powierzchnię, dlatego to od niego powinniśmy zacząć. Perfekcyjnie pomalowany sufit sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało, jak nowe. Jakie kroki należy wykonać na początek?

Malowanie sufitu – kolory dopasowane do ścian

Pierwsza kwestia, o której myślimy w kontekście malowania sufitu, to na ogół kolorystyka. Istnieją dwa główne sposoby na dobór odpowiedniego koloru farby sufitowej. Po pierwsze, możemy się zdecydować na standardowy, biały sufit. Powiększy on pomieszczenie optyczne i będzie stanowił dobre tło dla reszty wystroju. Nie zawsze jednak kolor biały na suficie to dobry pomysł – jeżeli pomalujemy ściany na jeden z ciepłych, bardzo jasnych odcieni, jak écru, nastąpi tu wizualny zgrzyt.

W takiej sytuacji ekipa usługi malarskie Wrocław radzi użycie tego samego odcienia, co na ścianach, albo odcienia o ton jaśniejszego. Z kolei ta metoda nie zda egzaminu w przypadku ścian w bardzo ciemnych kolorach – gdyby znalazły się też na suficie, pokój stanie się niezwykle przytłaczający. Wtedy sięgamy po jaśniejsze, neutralne kolory, ale niekoniecznie biel. Może to być na przykład jasnoszary i błękitny w zestawie z zimnymi barwami ścian, a przy ścianach o ciepłych kolorach delikatny kremowy albo bardzo subtelna zieleń.

Malowanie sufitu – klucz to idealna farba!

Bez względu na to, na jaki kolor się zdecydujemy, podstawowe znaczenie będzie tu miał także wybór odpowiedniego rodzaju farby. Sufity prawie zawsze maluje się farbą matową o wysokim współczynniku krycia. To istotne, jeżeli samodzielnie podejmujemy się usuwania drobnych niedoskonałości na suficie. Gładź lub tynk położone przez amatora mogą się nieco odznaczać, ale kryjąca farba pozwoli nam zminimalizować te wady. Zarówno farba lateksowa, jak i zwykły akryl, jeśli na taki się zdecydujemy, powinny odznaczać się dużą gęstością.

Jak podkreślają eksperci wykonujący usługi malarskie Wrocław, znaczenie ma tu również szybkość schnięcia farby. Zdecydowanie lepiej wybrać farbę wolnoschnącą – pozwoli nam to na pokrycie całości sufitu pierwszą warstwą w podobnym czasie. Oczywiście, na efekt końcowy wpłyną także w ogromnym stopniu narzędzia, których użyjemy. Czasem lepiej sprawdzi się wałek, a czasem pędzel o długim włosiu, ale zawsze pamiętajmy o zakupie narzędzi wysokiej klasy.

Malowanie sufitu – samodzielnie czy z pomocą?

Precyzja podczas tej czynności ma niebagatelne znaczenie. Źle pomalowane sufity mogą skutecznie popsuć efekt aranżacyjny, jaki chcemy osiągnąć w mieszkaniu. Jednocześnie jest to najtrudniejsza do pomalowania powierzchnia, wymagająca znacznie więcej wysiłku, niż choćby ściany. W tej sytuacji warto skorzystać z rad ekspertów, jak zespół renowacyjny usługi malarskie Wrocław, i nie zaczynać malowania sufitu w pojedynkę.

Jeśli zrobimy to w dwie, a nawet trzy osoby, zyskamy dużo szybsze tempo, a wraz z nim – możliwość większej kontroli nad nakładaniem farby. Efektem będzie równa pierwsza warstwa, na którą po jej wyschnięciu bez problemu nałożymy drugą. Pamiętajmy też, że jeśli to zadanie przerasta nasze możliwości, znacznie lepiej będzie skorzystać ze wsparcia profesjonalnej ekipy. Jeżeli po naszym malowaniu zostaną wyraźne smugi lub nie uda nam się wcześniej naprawić uszkodzeń strukturalnych, pomoc fachowców i tak stanie się konieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *