Obiektyw a ogniskowa

Dobry obiektyw to cenne narzędzie w rękach każdego fotografa. Im większa nasza wiedza na temat możliwości, jakie daje nam taki sprzęt, tym lepiej dla nas.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze obiektywu?

Przede wszystkim na to, jaka jest jego ogniskowa. Większość obiektywów posiada ogniskową 18–55 mm, nie brak jednak obiektywów, które dają nam możliwości robienia znacznie większych przybliżeń. Im większa różnica między tymi wartościami, tym większy zoom. Ogniskowa to nic innego, jak odległość między matrycą i punktem, w którym optyka skupia światło w obiektywie. Im dalej znajduje się taki punkt, tym większe przybliżenia możemy robić w trakcie fotografowania.

W jaki sposób ogniskowa wpływa na jakość naszych zdjęć?

Jakie ogniskowe mogą się nam przydać podczas naszych sesji? Szeroki kąt (do 24 mm) przyda się podczas fotografowania architektury, w fotografii ulicznej i portretowej świetnie sprawdzą się standardowe rozwiązania. Dla tych, którzy chcą fotografować odległe punkty, niezbędne będą już teleobiektywy o wartości ogniskowej 70–105 mm lub 105–400 mm. Ponieważ nie ma jednego obiektywu o uniwersalnej ogniskowej, większość zawodowych fotografów posiada kilka obiektywów, z których korzysta według bieżących potrzeb.

Jeśli chcemy robić dobre zdjęcia, musimy swój aparat fotograficzny wyposażyć w dobry obiektyw. Im lepiej dopasujemy ten sprzęt, im więcej wiedzy na jego temat zdobędziemy, tym lepiej dla nas. Artykuł powstał przy współpracy wraz z Fotograf Tarchomin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *