Protezy ratunkiem i pomocą

Protezy dla osób, które z różnych przyczyn utraciły nogi lub ręce są jedynym ratunkiem i nadzieją na w miarę normalne życie. Osoba po amputacji ręki nie może wykonywać codziennych czynności nawet takich jak jedzenie, zapinanie guzików czy wiązanie sznurówek. Tak samo osoba z amputowaną nogą nie może samodzielnie poruszać się a o uprawianiu sportu musi zapomnieć. Jednak dzięki protezie osoba z takiego typu niepełnosprawnością znów może cieszyć się życiem. Protezy rąk pozwolą wykonywać podstawowe czynności zaś proteza nogi zapewni możliwość samodzielnego przemieszczania się.

Jak działają protezy rąk i nóg?

Protezy rąk to urządzenia z roku na rok ulepszane i o specyfice coraz bardziej zbliżonej do możliwości prawdziwych, naturalnych rąk. Bioniczne protezy rąk składają się z systemu palców połączonych systemem spajającym. Każdy palec posiada osobny napęd co pozwala ułatwić wykonanie różnych codziennych czynności. Palce posiadają kontrolę prędkości i są zsynchronizowane z ruchami mięśni właściwych dla poszczególnych palców.

Protezy nóg to bardziej skomplikowane urządzenia, zależy bowiem czy dotyczą całych nóg czy ich części. Zazwyczaj jednak mówimy o protezie montowanej na udzie i zastępującej całą nogę. Takie protezy różnią się jakością i przeznaczeniem dla poszczególnych grup osób. Osoby aktywne sportowo zamawiają protezy o większej stopie z lepszymi i wytrzymalszymi podzespołami zapewniającymi stabilność.

Naprawa protez

Protezy są urządzeniami wytrzymałymi, niestety również zużywają się. Wymagają wtedy naprawy, aby móc bezpiecznie służyć użytkownikom i nadal ułatwiać im życie. Konserwacja i naprawa protez odbywać się musi w profesjonalnych warunkach najlepiej w firmach posiadających atest na naprawę tego typu urządzeń. Wszelkie inne naprawy mogą zostać wykonane źle co może mieć negatywne skutki zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *