Protezy ratunkiem i pomocą

Protezy dla osób, które z różnych przyczyn utraciły nogi lub ręce są jedynym ratunkiem i nadzieją na w miarę normalne życie. Osoba po amputacji ręki nie może wykonywać codziennych czynności nawet takich jak jedzenie, zapinanie guzików czy wiązanie sznurówek. Tak samo osoba z amputowaną nogą nie może samodzielnie poruszać się a o uprawianiu sportu musi zapomnieć. Jednak dzięki protezie osoba z takiego typu niepełnosprawnością znów może cieszyć się życiem. Protezy rąk pozwolą wykonywać podstawowe czynności zaś proteza nogi zapewni możliwość samodzielnego przemieszczania się.

Jak działają protezy rąk i nóg?

Protezy rąk to urządzenia z roku na rok ulepszane i o specyfice coraz bardziej zbliżonej do możliwości prawdziwych, naturalnych rąk. Bioniczne protezy rąk składają się z systemu palców połączonych systemem spajającym. Każdy palec posiada osobny napęd co pozwala ułatwić wykonanie różnych codziennych czynności. Palce posiadają kontrolę prędkości i są zsynchronizowane z ruchami mięśni właściwych dla poszczególnych palców.

Protezy nóg to bardziej skomplikowane urządzenia, zależy bowiem czy dotyczą całych nóg czy ich części. Zazwyczaj jednak mówimy o protezie montowanej na udzie i zastępującej całą nogę. Takie protezy różnią się jakością i przeznaczeniem dla poszczególnych grup osób. Osoby aktywne sportowo zamawiają protezy o większej stopie z lepszymi i wytrzymalszymi podzespołami zapewniającymi stabilność.

Naprawa protez

Protezy są urządzeniami wytrzymałymi, niestety również zużywają się. Wymagają wtedy naprawy, aby móc bezpiecznie służyć użytkownikom i nadal ułatwiać im życie. Konserwacja i naprawa protez odbywać się musi w profesjonalnych warunkach najlepiej w firmach posiadających atest na naprawę tego typu urządzeń. Wszelkie inne naprawy mogą zostać wykonane źle co może mieć negatywne skutki zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *