Rozdzielność majątkowa – co musisz wiedzieć na jej temat?

W większości małżeństw obowiązuje wspólność majątkowa, co oznacza, że małżonkowie mają wspólny majątek od momentu wejścia w związek małżeński. Wtedy, gdy nie chcą oni gromadzić majątku razem, muszą zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej.

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Rozdzielnością majątkową, określaną też jako intercyza, nazywa się rodzaj ustroju majątkowego w małżeństwie, który skutkuje rozdzielnymi majątkami małżonków. Co warto wiedzieć o rozdzielności majątkowej?

Dzięki rozdzielności majątkowej każdy z małżonków gromadzi swój majątek osobisty, dlatego nie dochodzi pomiędzy nimi do wspólnoty majątkowej.

Jednocześnie wspólność majątkowa nie wyłącza sytuacji, w której małżonkowie mają wspólne prawa majątkowe. Są one wtedy wyrażane w ułamku, na przykład po 50% dla każdego z małżonków, chociaż podział nie musi być równy.

Warto też wskazać, że rozdzielność majątkowa nie wpływa na dziedziczenie, dlatego też w przypadku śmierci jednego z małżonków drugi może dziedziczyć po nim majątek.

Rozdzielność majątkowa – kiedy można ją zawrzeć?

Aby pomiędzy małżonkami nastała rozdzielność majątkowa, muszą oni zawrzeć ją w formie umowy.

Istnieje możliwość zawarcia umowy zarówno przed małżeństwem, jak i w trakcie jego trwania.

Rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa można podpisać w dowolnym momencie, ale warto pamiętać o tym, że obowiązuje ona jedynie od momentu jej ustanowienia, a nie od początku małżeństwa. Dochodzi wtedy do podziału majątku dotychczas będącego majątkiem wspólnym.

Umowa o rozdzielności majątkowej – jak ją przygotować?

Żeby doszło do ustanowienia rozdzielności majątkowej, konieczna jest umowa o rozdzielności majątkowej. Umowa ta musi być zawarta w formie pisemnej i zgodnie z przepisami musi mieć charakter umowy notarialnej albo zawierana jest sądownie.

Najczęściej umowa o rozdzielności majątkowej zawierana jest w kancelarii notarialnej, dlatego konieczne jest wtedy umówienie się na wizytę u notariusza.

Koszt zawarcia umowy to kilkaset złotych, natomiast w przypadku istniejącego już majątku wspólnego trzeba też doliczyć koszty związane z jego podziałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *