Widłaki – maszyny z magazynu

Wózki widłowe zwane potocznie widłakami to podstawowe narzędzie pracy w dużych firmach oraz magazynach przemysłowych. Warto wiedzieć więcej na temat ich działania oraz podstawowej budowy, po to by wybrać najlepszy rodzaj wózka widłowego dla swojej firmy.

 

Wózki widłowe Nissan – co powinniśmy wiedzieć o wózkach widłowych przed zakupem tych pojazdów do swojego przedsiębiorstwa?

 

Warto zwrócić uwagę na urządzenie sterujące ruchem, z czego się ono składa w przypadku wózka widłowego? Czym się różni od innych pojazdów mechanicznych? Urządzenie sterujące ruchem wózka widłowego jest stosunkowo podobne do urządzenia sterującego typowo samochodowego. Składa się standardowo z  kierownicy oraz pedału gazu i pedału hamulca. W wózkach widłowych możemy czasami znaleźć także sprzęgło. Zależy to od typu zakupionego przez nas wózka. Co więcej, w wózkach widłowych możemy wyróżnić takie elementy jak na przykład: przekładnia hydrostatyczna, skrzynia biegów ze sprzęgłem hydrokinetycznym, przekładnia hydrokinetyczna (czyli inaczej tak zwana hydrodynamiczna), skrzynia biegów ze sprzęgłem ciernym. To są podstawowe typy napędów, które znajdują zastosowanie w wózkach widłowych używanych w przemyśle.

Wózki widłowe chińskie – co trzeba mieć na uwadze w odniesieniu do ich budowy i działania przed ostatecznym zakupem?

W większości wózków dostępnych obecnie na rynku dostępne są tylko dwa biegi – bieg szybki i tak zwany bieg wolny. Zazwyczaj te dwa biegi są w zupełności wystarczające do pracy w przemyśle. Na tych dwóch biegach można jeździć w kierunku ku przodowi oraz także do tyłu. Promień skrętu wózka widłowego jest zdecydowanie mniejszy niż promień skrętu typowego samochodu osobowego, a co za tym idzie – wózek widłowy jest znacznie bardziej zwrotny i łatwiej o jego wykolejenie i zboczenie z zaplanowanej linii przejazdowej. Warto mieć to na uwadze, ponieważ umiejętność jazdy autem osobowym nie gwarantuje umiejętności jazdy wózkiem widłowym, na który jak dobrze wiemy wymagane są dodatkowe  uprawnienia pod postacią certyfikatu uprawniającego do jazdy i kierowania wózkami widłowymi. Co więcej, warunkuje to również zdecydowanie bardziej precyzyjne ruchy takiego wózka widłowego w porównaniu do samochodu osobowego. Trzeba również mieć świadomość, że każdy wózek widłowy posiada coś takiego jak środek ciężkości. Jest to ważny element obciążonego wózka szczególnie dlatego, że odpowiada on za przewożenie towarów o wysokiej masie, dlatego warto zwracać uwagę na środek ciężkości każdego wózka widłowego.

Zobacz: wózki widłowe Linde

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *