Czym jest dokładnie sterowanie ruchem kolejowym?

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z transportu publicznego. W szczególności jest to popularne w dużych miastach w naszym kraju, gdzie często zaparkowanie w ścisłym centrum samochodem osobowym graniczy z cudem. Ponadto przedostanie się w godzinach szczytu jest równie uciążliwe, dlatego autobusy i tramwaje są tak chętnie wybierane. Jednakże nie można zapominać o tym, że nie tylko na bliskie trasy, ale także na dalekie podróże chętnie wybierana jest kolej. Zatem w jaki sposób dba się o bezpieczeństwo w tym środku transportu publicznego?

Kolej coraz bardziej popularna

Na przestrzeni ostatnich lat kolej w naszym kraju diametralnie się zmieniła. Obecnie wiele składów jest wymienionych, na uwagę zasługują również bardzo szybkie połączenia pomiędzy największymi miastami w kraju. Z tego powodu wiele osób coraz chętniej korzysta właśnie z tego transportu publicznego. Jednak w przypadku kolei nad bezpieczeństwem pasażerów czuwa znacznie większa ilość osób, niż w przypadku autobusów czy też tramwajów. Problem pojawia się w przypadku współdzielenia wielu tras przez różne pociągi, a także w przypadku całej organizacji rozkładu jazdy. Pociąg w przeciwieństwie do pozostałych publicznych środków transportu nie wykorzystuje przestrzeni w centrum miasta, a posiada swoją oddzielną trasę.
Dlatego tak istotne jest, aby w kolei pracował wykwalifikowany zespół osób odpowiadający za sterowanie ruchem kolejowym.

Wielu osobom wspomniane sterowanie kojarzy się między innymi z przestawianiem trasy torów lub też pracami naprawczymi w obrębie linii kolejowej, czy też opuszczaniem szlabanów. Jednak aby wszyscy podczas podróży byli w pełni bezpieczni, istotne jest sterowanie urządzeniami mechanicznymi ręcznie oraz scentralizowanie. Podczas sterowania ruchem kolejowym pracownicy wykorzystują także urządzenia elektryczne przekaźnikowe oraz komputery, które obecnie ułatwiają bardzo zdalne sterowanie ruchem. Biorąc pod uwagę obszar działania, można wyróżnić również urządzenia liniowe, które odpowiedzialne są za przebiegi pomiędzy poszczególnymi posterunkami ruchu oraz urządzenia stacyjne, które wykorzystuje się do realizowania przebiegów manewrowych i pociągowych.

Artykuł powstał we współpracy z https://kolsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *