Czym są i jak działają muzyczne portale streamingowe?

Powszechny dostęp do internetu wiele zmienił w życiu przeciętnego człowieka. Dzięki niemu otrzymało się niezwykle łatwy dostęp do informacji, lecz także możliwa stała się właściwie nieograniczona komunikacja z innym ludźmi. Co ciekawe, internet wpłynął także na rynek muzyczny, skutecznie ograniczając liczbę sprzedawanych płyt. Jak się bowiem okazuje, obecnie muzyki słucha się przez sieć.

Co to jest Spotify?

Jak się okazuje, obecnie nawet około 80% ludzi deklaruje, że ma konto na jednym z portali streamingowych, udostępniających w sieci utwory muzyczne. Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym tego typu przedsiębiorstwem jest Spotify.
Jest to cyfrowa platforma muzyczna, która umożliwia osłuchiwanie muzyki. Oczywiście jest to dystrybucja w pełni legalna, z której artyści czerpią wymierne korzyści finansowe. Jak to więc wygląda z punktu widzenia użytkownika, lecz także artysty?

Jak korzystać ze Spotify?

W jaki sposób można słuchać muzyki za pośrednictwem takiej strony jak Spotify? Podstawą jest oczywiście pobranie z internetu odpowiedniej aplikacji na telefon lub komputer, a następnie założenie w niej konta. Dzięki temu otrzyma się możliwość stworzenia profilu, który umożliwi dostęp do bazy milionów piosenek. Oczywiście, aby nawigacja po tak dużym zbiorze była możliwa i jak najłatwiejsza, strona na samym początku poprosi o krótkie określenie preferencji muzycznych, co pozwoli jej podpowiedzieć wykonawców. Po wybraniu danego utworu i kliknięciu piosenka zostanie włączona.

Ile Spotify płaci za autorom piosenek, czyli punkt widzenia muzyków

Jak więc widać, działanie Spotify jest naprawdę bardzo proste. Jak to jednak wygląda z punktu widzenia artysty? Jak się okazuje, ścieżka w tym wypadku jest podobna, lecz zamiast na stronie odtwarzającej utwory, muzyk powinien założyć konto na Spotify for Artists. Dzięki temu będzie mógł stworzyć swój profil. Jak dodawać piosenki na Spotify? Jest to możliwe za pomocą tego profilu i można to zrobić dosłownie kilkoma kliknięciami.
Co jednak się dzięki temu zyskuje? Oczywiście dostęp do milionów użytkowników, którzy mogą zapoznać się z tworzoną muzyką. Co więcej, za każde odtworzenie utworu Spotify zapłaci określoną sumę pieniędzy. Im więc nasza muzyka będzie popularniejsza, tym będziemy więcej na niej zarabiali. W artykule napisano też o tym  jak wrzucić muzyke na spotify.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *