Dlaczego osuszanie budynków po zalaniu jest takie ważne?

Gdy budynek został zalany, był w nim pożar lub też doszło do uszkodzenia materiałów i ich zawilgocenia, co spowodowało naruszenie jego konstrukcji, kluczowe jest odpowiednie usunięcie wilgoci. Dlaczego należy osuszać budynki?

Skutki nadmiernej wilgoci

Nadmiar wilgoci w budynku nie wróży niczego dobrego. Jest niebezpieczny zarówno dla jego konstrukcji, jak i dla osób, które z niego korzystają.

Przede wszystkim zalanie czy zawilgocenie powoduje naruszenie materiałów budowlanych, które zaczynają się odspajać, kruszyć. W efekcie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mogą przyczynić się do naruszenia całej konstrukcji, powodując niebezpieczeństwo katastrof budowlanych.

Prawidłowe osuszanie budynków ma także duży wpływ na koszty. Brak osuszania będzie oznaczał remont pociągający za sobą wysokie wydatki.

W końcu nadmierna wilgoć jest niebezpieczna dla zdrowia. Przyczynia się do powstawania pleśni i grzybów, które wywołują szereg negatywnych konsekwencji, na przykład:
– bóle głowy,
– przemęczenie,
– katar i kaszel,
– reakcje alergiczne,
– nowotwory.

Techniki osuszania budynków

Aby pozbyć się wilgoci, samo wietrzenie i nagrzewanie pomieszczeń nie pomoże. Konieczne jest profesjonalne osuszanie budynków prowadzone z użyciem odpowiednich urządzeń – osuszaczy albo techniką inwazyjną polegającą na wykonaniu iniekcji.

Wśród polecanych metod osuszania znajdują się:
– osuszanie mikrofalowe,
– osuszanie absorpcyjne,
– osuszanie kondensacyjne,
– osuszanie iniekcyjne.

Budynek można osuszać także we własnym zakresie – najlepiej zdecydować się na wynajem osuszaczy w wypożyczalniach dostarczających tego typu sprzęt.

Zerknij również na stronę: https://www.skuteczne-osuszanie.pl/badania-termowizyjne-budynkow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *