Jak upiększyć ogród roślinami doniczkowymi?

Niewielkie ogródki wraz z tarasami aż proszą się o nasadzanie roślin w doniczkach. Tam, gdzie brak jest miejsca na wielkie, dekoracyjne krzewy czy drzewa wsadzone w ziemię – można wesprzeć się miniaturowymi wersjami.

Dekoracje na okno

Zewnętrzne parapety domowe warto przyozdobić pięknymi kwiatami. Można nadać im również wymiar praktyczny i na umieszczone od południowej strony parapety wystawić zioła, które pozwolą tworzyć w kuchni przepyszne dania. Białe skrzynki na kwiaty lub zioła, oprócz wygody, będą stanowić świetny element dekoracyjny każdego parapetu. Warto jednak upewnić się, że nie dotrze do nich deszcz, a w razie gdyby zachodziło takie ryzyko, dobrze jest poszukać w najbliższym sklepie budowlanym lakieru zabezpieczającego do doniczki, bezpiecznego dla roślin.

Jak zrobić doniczkę z betonu?

Dekoracją, która przyciągnie uwagę każdego, bez względu na znajomość tematu, będzie samodzielnie wykonana donica betonowa. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne zadanie, a efekt, który można dzięki niej uzyskać, jest niepowtarzalny. Wystarczy uzbroić się w formę o odpowiadającym nam kształcie oraz dopasowaną ilość betonu, z którego stworzymy donicę. Samą formę można wykonać z różnych materiałów – nawet grubej tektury. Przed użyciem donicy lepiej jest odczekać do jej całkowitego wyschnięcia, czyli około 3 dni (czas ten może się nieznacznie skrócić lub wydłużyć w przypadku wyjątkowo nietypowej pogody). Aby stworzyć w dnie doniczki otwory drenażowe, należy albo nawiercić już zrobioną, dokładnie wyschniętą doniczkę, albo umieścić w dnie formy niewielkie przedmioty, które stworzą dziury – na przykład kamyki. Tego typu donice są niepowtarzalne, a ich nietypowy design można jeszcze urozmaicić – na przykład dodając do betonu brokat lub innego rodzaju wielobarwne drobinki.

Eleganckie rozwiązania na taras

Na tarasie warto umieścić dopasowane kwiaty lub małe drzewka czy krzewy. Rosnąca popularność miniaturowych drzewek sprawiła, że obecnie możliwy jest zakup nawet owocowych egzemplarzy tego typu. Do ich przechowywania doskonale sprawdzą się donice na taras z technorattanu, które zapewnią elegancki wygląd, a także świetnie utrzymają wilgoć dla roślin. Szeroki wybór kolorów tego typu donic sprawia, że możliwe jest ich dopasowanie do każdego rodzaju wykończenia tarasu. Świetną opcją są również wszelkiej maści doniczki wiszące– pod warunkiem, że mamy gdzie je zawiesić. Można w nich umieścić zwisające kwiaty, które upiększą elewację domu. Szczególnie korzystnie będą wyglądać rośliny w kolorze kontrastującym z fasadą budynku – o ile to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *