Jak wybrać płytki podłogowe do łazienki?

Wybór najlepszych płytek podłogowych do łazienki może przysporzyć nie lada trudności. Jak bowiem dopasować je do potrzeb i jednocześnie wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia, a także dostępny budżet?

Podłoga w łazience – podstawowe kwestie

Aby kafelki rzeczywiście pasowały do łazienki, warto dobrać je do niej nie tylko kolorem, ale również rozmiarem. W kwestii podejmowania decyzji, czy lepsze są duże czy małe płytki podłogowe, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duża jest łazienka. O ile bowiem w przypadku sporych pomieszczeń, nie ma większego znaczenia, jaką wielkość płytek wybierzesz, to przy niedużych wnętrzach – może mieć spore znaczenie. Utarło się, że drobne płytki pomniejszają wnętrze optycznie, ale wcale tak nie jest. Wręcz przeciwnie – nieduża łazienka wraz z małymi płytkami może dać naprawdę zadowalający efekt. Sporych rozmiarów kafle w pomieszczeniu o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych będą musiały być docinane – co sprawi, że nie będą się prezentować tak dobrze, jak gdyby były w całości.

Jak dopasować kolor?

Płytki podłogowe w łazience powinny być przede wszystkim praktyczne, choć nie bez znaczenia pozostaje kwestia ich wyglądu. Postaraj się wybrać taki wzór, na którym zabrudzenia nie będą mocno widoczne. Odpuść raczej wysoki połysk: ten rodzaj płytek wymaga wiele uwagi i mnóstwa zabiegów, a każde stanięcie na nich mokrą stopą może oznaczać nieestetyczny ślad. Jeśli planujesz jasną łazienkę, postaw albo na kontrastującą z nią, ciemną podłogę, albo wybierz białe czy beżowe kafle z delikatnym wzorkiem. Dzięki jego obecności ewentualne niewielkie zabrudzenia będą znacznie mniej rzucać się w oczy.

Dlaczego wykończenie jest takie ważne?

Bardzo istotnym jest, aby odpowiednio dobrać fugę – nie tylko pod względem kolorystycznym, ale również wodoodporności. Często zdarza się, że wyjście z wanny czy spod prysznica wiąże się z lekkim zachlapaniem podłogi. W takiej sytuacji przerwy między kaflami, wypełnione zwykłą fugą, ulegałyby degradacji, co jest nie tylko nieestetyczne, ale również niebezpieczne dla płytek. Dlatego też jeszcze w sklepie postaraj się je odpowiednio dobrać. Jeśli chodzi o kolorystykę, możesz – podobnie jak w przypadku barwy płytek na ścianie i podłodze – postawić na kontrast lub podobieństwo. W miarę możliwości unikaj jednak bardzo jasnych i skrajnie ciemnych fug: ich kolor jest trudny w utrzymaniu. Myślę, że ważną kwestią są również baterie łazienkowe i głowice, które znajdziecie pod adresem https://tanialazienka.com/glowice-do-baterii.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *