Kredyt hipoteczny – najużyteczniejsze informacje

Pozyskanie kredytu hipotecznego nie jest prostą sprawą i wymaga nieco wiedzy, a także czasu – ze względu na konieczność wypełnienia znaczącej ilości różnego rodzaju „papierków”. Aby zapewnić Państwu dostęp do jak najrzetelniejszej wiedzy w tym temacie, artykuł przygotowaliśmy we współpracy z doradca kredytowy.

Jak wziąć kredyt hipoteczny na dom?

Zaciąganie zobowiązań hipotecznych dla domu lub mieszkania nie różni się od siebie znacząco z punktu widzenia kredytobiorcy. W naszej gestii jest dostarczenie niezbędnej dokumentacji związanej z budynkiem oraz naszymi możliwościami finansowymi. Dalsza część jest ściśle powiązana z samym bankiem i jego analizami: bowiem w przypadku domów zazwyczaj mówimy o większej wartości.

Dodatkowo, konieczne jest sprawdzenie, czy budynek posiada wszelkie pozwolenia, kiedy został przyjęty przez nadzór budowlany (bądź, w przypadku jeszcze niegotowych lokali – kiedy to nastąpi) i wiele innych kwestii. Zazwyczaj sprawa załatwiana jest w jednym z dwóch scenariuszy: bank kontaktuje się bezpośrednio z deweloperem w celu uzyskania niezbędnych dokumentów oraz informacji lub prosi o to nas, a my (lub, w naszym imieniu, doradca finansowy) dostarczamy niezbędną dokumentację.

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt hipoteczny?

Uzyskanie kredytu hipotecznego, jak można się spodziewać, obarczone jest koniecznością przedstawienia wielu dokumentów, w tym również potwierdzających dochody. Warunkami, które należy bezwzględnie spełnić, aby jakikolwiek bank zdecydował się na udzielenie nam pożyczki hipotecznej jest brak długów.

Przez brak długów w tym przypadku rozumie się nie tyle kompletny brak innych pożyczek, kart kredytowych, produktów ratalnych i innych, co brak przesunięć w ich spłacie i wystarczającą zdolność kredytową dla podjęcia kolejnego zobowiązania. Oznacza to, że nawet jeśli masz kartkę kredytową na limit na przykład 10 tysięcy złotych – jeśli Twoja zdolność kredytowa wystarcza na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, a Ty regularnie spłacasz wyciągi na kredytówce – nie masz się czego obawiać: z dużą dozą prawdopodobieństwa zakupisz wymarzone lokum dzięki kredytowi hipotecznemu.

Na ile rat brać kredyt hipoteczny?

W przypadku każdego kredytu, zasada jest jedna: im mniej, tym lepiej. Większa ilość rat oznacza wyższe odsetki, a co za tym idzie – znacznie większą ostateczną kwotę, którą musimy spłacić. Dlatego też warto rozważyć własne możliwości finansowe i ograniczyć ilość rat do niezbędnego minimum.

Nie chodzi oczywiście o to, by pokrycie spłaty raty zajmowało znaczną część miesięcznych dochodów – ale by nie rozciągać tego zbędnie w czasie. Doświadczony doradca finansowy po ustaleniu, ile miesięcznie możemy spłacać, pomoże nam wybrać najlepszą opcję oraz wysokość raty.

Kredyt hipoteczny jaki bank?

To kolejna kwestia, której lepiej nie załatwiać samemu. Zdobycie dostatecznej wiedzy umożliwiającej podjęcie we własnym zakresie decyzji co do tego, który bank oferuje nam najkorzystniejsze warunki finansowe będzie niezwykle czasochłonne, bowiem uzależnione jest od wielu czynników.

Techniką, której zdecydowanie NIE polecamy jest chodzenie od banku do banku, dopytując o warunki kredytowania. Nie warto tego robić, gdyż udając się do placówek kilku firm dajemy znać, że jesteśmy bardzo mocno zainteresowani takim kredytem i jednocześnie – iż można nam zaoferować znacznie gorsze warunki. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest składanie wszędzie wniosków, gdyż to znacząco obniża nasze szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji od banku.

Każdorazowo, weryfikacja wniosku odbywa się na podstawie punktacji, jaką posiadamy w BIK. Scoring można poprawiać, zaciągając zobowiązania i spłacając je terminowo i obniżać między innymi poprzez składanie kolejnych wniosków kredytowych, a także nieterminowe regulowanie należności (nie tylko kredytowych).

Podsumowując, wybór najlepszego banku warto zostawić doradcy finansowemu. Wbrew obiegowej opinii, osoby takie (o ile cieszą się dobrą opinią) nie kierują klientów tam, gdzie uzyskają najlepszą prowizję. Doradca, do którego przychodzi wiele osób, może pozwolić sobie na skierowanie swych podopiecznych do banków, w których rzeczywiście uzyskają oni najlepsze z ich punktu widzenia warunki kredytowania.

A co jeśli zobowiązania nas przerosną?

Każdemu może zdarzyć się sytuacja, w której nie są w stanie dłużej spłacać wszystkich swoich zobowiązań. Związek z tym może mieć nagła i niespodziewana utrata zatrudnienia, choroba członka rodziny i wiele innych względów.

Pierwszą opcją, z której warto skorzystać, są tak zwane wakacje kredytowe. W ich ramach można na pewien okres (zazwyczaj kilkumiesięczny) „odsunąć” konieczność spłacania kredytu hipotecznego. Większość banków daje swoim klientom taką opcję, jednak dokładne informacje w tym zakresie warto uzyskać jeszcze na etapie brania kredytu – by później nie przeżyć rozczarowania oferowanymi warunkami.

Innym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny. Umożliwia on połączenie kilku zobowiązań w jedno, z zazwyczaj niższą ratą: w ten sposób istnieje szansa na uzyskanie raty, która jest finansowo osiągalna do spłacenia.

Oferta autora: https://kredytwalbrzych.pl/oferta/
Zapraszamy do kontaktu na https://www.facebook.com/DoradcaFinansowyWalbrzych/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *