Magazyny na wynajem – jak wybrać optymalną lokalizację?

Położenie magazynu ma kluczowe znaczenie. Właściwie zlokalizowana przestrzeń magazynowa pozwala na sprawniejsze i efektywniejsze prowadzenie działalności oraz redukcję związanych z nią kosztów. Czym warto kierować się wtedy, gdy wybiera się magazyny do wynajęcia?

Dlaczego lokalizacja magazynu do wynajęcia ma tak duże znaczenie?

Optymalnie położone magazyny są w stanie zapewnić najlepszą przestrzeń do działalności w kontekście transportu towarów oraz związanych z tym kosztów i terminów.

Właściwie zlokalizowany magazyn jest w stanie usprawnić procesy logistyczne, ponieważ dojazdy nie będą wówczas zajmowały dużo czasu, co przekłada się też na niższe wydatki. Również odpowiednie położenie może wspierać działanie firmy pod kątem szybkiego dostępu do towarów.

Najczęściej magazyny lokalizowane są w trzech głównych obszarach:
– Przy ważnych arteriach komunikacyjnych – autostradach, drogach ekspresowych,
– Przy węzłach komunikacyjnych – przy skrzyżowaniach arterii, w portach, przy lotniskach, węzłach kolejowych,
– W miastach – tak zwane magazyny miejskie – city storage, które mogą być także połączone z powierzchnią biurową.

Oczywiście, powierzchnie magazynowe do wynajęcia znajdujące się w korzystnych lokalizacjach będą także związane z wyższymi kosztami. Należy zatem uwzględnić koszty związane z wynajmem powierzchni magazynowej w kontekście korzyści jej położenia oraz posiadanego budżetu.

Gdzie powinien być położony magazyn logistyczny?

Wybierając magazyny do wynajęcia, kluczowe znaczenie ma powiązanie ich lokalizacji z funkcją, jaką mają one pełnić. Jak powinny być położone konkretne typy magazynów?

Magazyn produkcyjny – przemysłowy
Tego typu magazyny logistyczne służą do przechowywania towarów potrzebnych w realizacji procesów produkcyjnych, przemysłowych. Najczęściej lokalizowane są one w pobliżu zakładów, by umożliwić łatwy dostęp do niezbędnych surowców, półproduktów, gotowych wyrobów.

Magazyn przeładunkowy
Magazyny te lokalizowane są głównie przy portach, lotniskach, dworcach kolejowych, skrzyżowaniach dróg, dzięki czemu pozwalają na przeładowanie towarów przed ich dalszym rozwiezieniem do różnych celów.

Magazyn celny
Te magazyny do wynajęcia służą do przechowywania towarów przed ich obsługą celną. Położone są w pobliżu miejsc, do których transportuje się importowane towary, przeważnie blisko granic, ale także w pobliżu magazynów przeładunkowych.

Magazyn dla e-commerce
W tym przypadku często wybierane są magazyny do wynajęcia w miastach, co pozwala na łatwy dostęp do towarów. Gdy firma chce zlecić obsługę magazynową, w tym konfekcjonowanie i dystrybucję towarów, wówczas magazyn może być położony także w innych punktach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *