Mity o pompach ciepła

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze zdobywające stale rosnącą popularność wśród współczesnych, świadomych inwestorów. Jak jednak przystało na coraz popularniejszą i powszechną technologię, także w przypadku takim jak pompa ciepła Caliane, pojawiają się swego rodzaju mity. Te należy bezzwłocznie obalić. Wszystko z myślą o tym, by nie wprowadzały żadnych inwestorów w nawet najmniejszy błąd. Sprawdźmy jakie mity o pompach ciepła wciąż funkcjonują.

O sprawności pompy słów kilka

Z opinii internetowych, ale i tych przekazywanych nieraz z ust do ust można się dowiedzieć, że niektóre pompy ciepła mają sprawność wyższą niż 100%. Czy w tym stwierdzeniu nie ma oczywistego absurdu? Oczywiście, że jest. Żadne urządzenie grzewcze, nawet to najnowocześniejsze, nie może mieć sprawności większej, niż największa (w praktyce określana jako 100%). Dlatego też podczas wyboru odpowiedniej pompy ciepła, takiej jak pompa ciepła Caliane, warto zwracać przede wszystkim uwagę na współczynnik efektywności energetycznej (określany mianem COP). Jeśli więc na naszym urządzeniu figuruje wartość 4, w praktyce oznaczać to będzie nie mniej ni więcej tyle, że pompa ciepła może oddać 4 razy więcej energii cieplnej, niż pobierze tej niezbędnej do prawidłowej pracy sprężarki. Nietrudno więc o wykonanie prostego rachunku ekonomicznego – jej praca jest doprawdy niezwykle efektywna.

Pompy nie produkują energii

O tym, że pompa ciepła Caliane nie produkuje energii, wie dziś niewielu. Tak jednak jest w rzeczywistości. Pompa ta, zgodnie ze swoją nazwą, niejako „pompuje” ciepło. Tak też jest w rzeczywistości. Energia cieplna, określana mianem ciepła bowiem, jest transportowana z dolnego źródła i oddawana finalnie w źródle górnym. Wszystko działa niezwykle sprawnie i efektywnie dzięki występowaniu procesów termodynamicznych, odpowiedzialnych w praktyce za podnoszenie potencjału temperaturowego pompy. Dzięki temu zaś wszyscy jej użytkownicy mogą cieszyć się stałym i zupełnie bezpiecznym, a przy tym wysoce ekologicznym, dostępem do tak potrzebnego ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *