Niezbędne detale przy wyborze karniszy

Karnisze stanowią oprawę okienną, a także osłaniają wnętrze przed nadmiarem promieniowania słonecznego. Nadają również pomieszczeniu intymności i dyskrecji, chroniąc domowników przed wzrokiem przechodniów. Jednak aby właściwie dobrać karnisze do pomieszczenia, należy kierować się nie tylko wyglądem produktu, lecz również niezbędnymi parametrami.

Zasłonki czy firanki?

Wbrew pozorom to bardzo istotne. Od rodzaju i ilości materiału zależy bowiem rodzaj karniszy. Przy niskich nadprożach warto zdecydować się na szyny sufitowe, które doskonale można zamaskować okleiną. Karnisze drążkowe są jednak zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem. Przy lekkich firankach wystarczą delikatne i cienkie elementy. Przy ciężkich zasłonach należy zastosować mocniejsze i grubsze drążki. Jeśli decydujemy się na firanki i zasłonki, konieczne jest zamontowanie dwóch drążków, dla każdego materiału z osobna. W przypadku okien nietypowych, można również wykorzystać dodatkowe elementy. Każdy producent karniszy zazwyczaj udostępnia przedłużki drążków czy rozmaite łączniki i łuki.

Karnisz a stylistyka wnętrza

Karnisze powinny być dobrane do stylistyki i charakteru wnętrza. Nie bez znaczenia jest również samo tworzywo. Drewno doskonale sprawdza się w pomieszczeniach stylizowanych na rustykalne i klasyczne. Metal podkreśla styl industrialny, skandynawski i minimalistyczny. Tworzywo sztuczne cechuje się z kolei dostępnością najróżniejszych modeli, które sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu. Również końcówka ma tutaj istotne znaczenie. Zakończenie karnisza to ważny element ozdobny, który podkreśla charakter wnętrza.

Montując karnisz warto również pamiętać o niezbędnych odległościach. Należy w związku z tym zostawić ok 15 – 20 cm nadwyżki po każdej ze stron. Elementy zazwyczaj montuje się 5 cm od okna. Ważne jest również, by firanka i zasłonka nie opadała na grzejnik i parapet. W tym celu można wykorzystać dostępne przedłużenia i wsporniki. Wybór końcówki to oczywiście kwestia gustu, jednak należy pamiętać, by elementy tworzyły harmonijną całość.

Artykuł powstał we współpracy z https://profi-styl.pl // Producent karniszy, rolet i szyn sufitowych – Profi Styl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *