Upadłość jest sposobem na zamknięcie firmy oraz na pokrycie posiadanych przez nią zobowiązań. Kiedy można ogłosić bankructwo? Jakie są jego skutki?
Firma jednoosobowa – kiedy może ogłosić upadłość?
Jak ogłosić upadłość firmy jednoosobowej? Jest to możliwe w sytuacji, gdy firma ma zdolność upadłościową, czyli spełnia warunki do ogłoszenia bankructwa.
Zgodnie z przepisami Prawa upadłościowego w Polsce upadłość można ogłosić w sytuacji niewypłacalności. Przepisy wskazują, że stan ten następuje po okresie co najmniej 3-miesięcznych trudności w regulowaniu zobowiązań pieniężnych.
Upadłość może być także ogłoszona po śmierci właściciela przedsiębiorstwa.
Upadłość firmy jednoosobowej – jak zacząć?
Żeby firma jednoosobowa mogła ogłosić upadłość, konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków oraz złożenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości.
Wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć w terminie wynoszącym do 30 dni od momentu pojawienia się przesłanek do upadłości.
Jakie skutki ma upadłość firmy jednoosobowej?
Upadłość firmy powoduje, że jej dotychczasowy majątek tworzy masę upadłościową, z której spłacane są jej zobowiązania w stosunku do wierzycieli.
W przypadku firm jednoosobowych dłużnik odpowiada za długi nie tylko majątkiem firmy, lecz też prywatnym.
Jak sprawdzić upadłość firmy jako wierzyciel lub klient? Informacje na ten temat można sprawdzić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w internecie oraz w innych bazach dostępnych online.