Rośliny ozdobne do formowania – jakie gatunki są najlepsze?

Formowane rośliny zachwycają swoimi zjawiskowymi kształtami. Można kupować je jako gotowe, lecz też przycinać samemu. Jakie gatunki najlepiej się do tego nadają? Sprawdzamy!

1. Rośliny iglaste do formowania

Do dekoracyjnego formowania najczęściej stosowane są iglaste rośliny ozdobne – krzewy i drzewa. Wyróżniają się one różnorodnymi kolorami, pokrojem, wyglądem gałązek i dają możliwość tworzenia rozmaitych kompozycji, by wykreować ogród marzeń w różnych stylach.

Do najczęściej używanych roślin iglastych do formowania zaliczane są:
– Żywotnik – tuja,
– Cyprysik,
– Jałowiec,
– Modrzew,
– Sosna,
– Świerk,
– Cis pospolity.

Rośliny iglaste do formowania świetnie wyglądają wysadzone w gruncie, lecz także można umieszczać je w donicach i ustawić na tarasie, balkonie, przy wejściu do budynku. Ciekawą rośliną jest bonsai Łódź.

2. Rośliny liściaste do formowania

Rośliny liściaste także nadają się do formowania. Takie rośliny formowane często rosną szybciej od iglastych, więc wymagają częstszego docinania.

Do roślin liściastych pozwalających na formowanie zaliczane są:
– Bukszpan,
– Buk pospolity,
– Ligustr pospolity,
– Grab pospolity.

3. Pnącza do formowania

Do formowania nadają się także jeszcze jedne rośliny ozdobne, a mianowicie pnącza. Można tworzyć z nich różnorodne kompozycje na rusztowaniach, na przykład kratownicach układanych pionowo, poziomo, pod kątem, by nadać im efektowny wygląd.

Do formowania najlepiej nadają się rośliny pnące jak:
– Bluszcz,
– Winorośl,
– Wiciokrzew,
– Glicynia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *