Własna działalność gospodarcza w Norwegii

Założenie własnej firmy w Norwegii nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym, więc nawet początkujący przedsiębiorca powinien sobie z nim poradzić. W porównaniu z Polską, formalności do załatwienia jest o wiele mniej, a wszystko można załatwić drogą elektroniczną. Dlatego właśnie w Norwegia uznawana jest za kraj przyjazny przedsiębiorcom, a założenie własnej firmy nie powinno trwać dłużej niż tydzień.

Firma w Norwegii – co trzeba wiedzieć na początek?

Początkujący przedsiębiorcy mogą mieć problem z ogarnięciem tych wszystkich niezbędnych spraw. Na szczęście mogą oni skorzystać ze szkoleń dla początkujących przedsiębiorców, gdzie dowiedzą się, jaką formę organizacyjną dla firmy najlepiej wybrać, jak bezpiecznie prowadzić księgowość w Norwegii, jakie formalności należy załatwić w banku i wiele innych przydatnych spraw. Dowiedzą się również, jakie licencje i zezwolenia są niezbędne, by prowadzona przez nich działalność była zgodna z prawem i obowiązującymi zasadami.

Podatki w Norwegii – czy trzeba zapłacić dużo?

Płacenie podatków jest kwestią kluczową, jeśli chodzi o prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Początkujący przedsiębiorca musi wiedzieć, że wysokość podatku dochodowego wynosi w Norwegii 22%. Ważna kwestia jest taka, że na początku roku właściciel firmy zmuszony jest podać do Urzędu Skarbowego przewidywaną wysokość dochodu. Na podstawie podanej kwoty Urząd Skarbowy oblicza wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Przedsiębiorca musi ją zapłacić w ciągu roku w czterech ratach. Do rejestru VAT firmę należy zgłosić w sytuacji, w której jej roczny dochód przekroczył 50 000 koron norweskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *